Peeling medyczny – czym jest?
Peeling medyczny to procedura, która w kontrolowanych warunkach prowadzi do niszczenia naskórka (w przypadku peelingów powierzchniowych) oraz skóry właściwej (w przypadku peelingów głębokich). Głębokość penetracji składników aktywnych efektywność działania peelingów medycznych odróżnia je od peelingów kosmetycznych, działających głównie na warstwę rogową naskórka.
Peelingi medyczne – wybrane rodzaje
- Peeling kawitacyjny – nazywany często kawitacją, jest sposobem na oczyszczenie skóry. Do jego przeprowadzenia wykorzystywane jest urządzenie emitujące fale ultradźwiękowe. Pozwala to na usunięcie martwych komórek naskórka oraz pozbycia się zaskórników.
- Peeling laserowy C02 – peeling medyczny z użyciem lasera frakcyjnego. Głęboka penetracja rozszczepionej wiązki laserowej umożliwia przebudowę oraz odnowę skóry. Sprawdzi się jako peeling medyczny stosowany w celu wygładzania skóry oraz w niwelowania i spłycania blizn po leczeniu trądziku. Ma swoje zastosowanie również w profilaktyce antiaging, jako element terapii służących redukcji zmarszczek.
- Laser pikosekundowy z funkcją peelingu - nieinwazyjny zabieg, nie wymagający rekonwalescencji. Pozwala zredukować przebarwienia, spłycić bruzdy czy zmarszczki, wygładzić skórę, a także poprawić sprężystość skóry za sprawą stymulowania jej do produkcji kolagenu i elastyny.
- Medyczne peelingi chemiczne – przeprowadzane z użyciem kwasów. W zależności od potrzeb pacjentki dobiera się różne stężenia oraz różne substancje do jego wykonania. Peelingi medyczne tego typu pozwalają uzyskać efekt lekkiego wygładzenia skóry twarzy, redukcję przebarwień i blizn, odświeżenie skóry.
Peeling medyczny – substancje używane do zabiegów
W przypadku medycznych peelingów chemicznych efekt ich działania jest związany z substancją wykorzystywaną do zabiegu. Do tych popularnych środków należą:
- Kwas salicylowy – wykazuje właściwości złuszczające, przeciwzapalne, keratolityczne (w większych stężeniach). Wykorzystywany jako peeling medyczny na trądzik oraz w pielęgnacji skóry nadmiernie wydzielającej sebum.
- Kwas migdałowy – łagodny peeling, który można wykonywać również latem (brak działania fotouczulającego). Odpowiedni dla skóry suchej i szorstkiej, ale również tłustej i trądzikowej.
- Kwas azelainowy – peeling medyczny na trądzik, który można stosować również do cery wrażliwej, naczyniowej i ze skłonnością do rumienia.
- Kwas felurowy – ma właściwości przeciwzapalne, wpływa pozytywnie na nawilżenie skóry. Polecany do skóry suchej, trądzikowej, ze zmarszczkami oraz przebarwieniami czy zmianami po trądziku.
- Kwas glikolowy - jedna z najczęściej stosowanych substancji w peelingach medycznych, która w zależności od stężenia przynosi inne efekty. W niższych stężeniach umożliwia nawilżenie skóry i delikatne złuszczenie warstwy rogowej naskórka, natomiast przy wysokim stężeniu pobudza procesy regeneracyjne na poziomie skóry właściwej.
- Kwas szikimowy – działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, jest odpowiedni do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, nadreaktywnej oraz trądzikowej.
Peelingi medyczne – przeciwwskazania
Lista przeciwwskazań do wykonywania peelingów medycznych obejmuje:
- uczulenie/nadwrażliwość na składniki aktywne wykorzystywanych preparatów,
- okres ciąży,
- problemy z krzepliwością krwi, przyjmowanie leków fotouczulających (w przypadku zabiegów laserowych),
- choroby nowotworowe,
- infekcje bakteryjne, grzybicze, stany zapalne w miejscu zabiegu,
- skłonność do powstawania bliznowców,
- aktywna opryszczka w obrębie twarzy.
Konsultacja przed zabiegiem służy sprawdzeniu stanu Twojej skóry, zbadaniu potrzeb i ustaleniu planu terapii przy użyciu peelingów medycznych. Specjalista zapyta również o stan Twojego zdrowia, przebyte choroby czy przyjmowane leki, aby zweryfikować, czy można bezpiecznie wykonać u Ciebie taki zabieg.
Peelingi medyczne – wskazania po zabiegu
Po zabiegach należy stosować delikatne środki do pielęgnacji twarzy oraz stosować filtry przeciwsłoneczne. Przez kilka godzin do pełnego dnia po zabiegu należy unikać forsownych ćwiczeń, a także nadmiernych źródeł ciepła (sauny, gorących kąpieli). Po medycznych peelingach chemicznych należy również powstrzymać się od opalania czy stosowania solarium przez kilka tygodni (wyjątek: peeling z kwasem migdałowym). Dodatkowe zalecenia po zabiegu wynikają ze sposobu wykonania peelingu medycznego i użytych substancji, dlatego podczas Twojej wizyty specjalista opowie Ci o tym, czego nie należy robić po danym zabiegu.
Bibliografia:
Niczyporuk, M. Peeling medyczny i peeling kosmetycznych. Podstawy medycyny estetycznej. Białystok 2014, s. 126-127.
Krzyżostan, M. Peelingi chemiczne – remedium na problemy skórne. Świat Przemysłu Kosmetycznego 2018, nr 4, s. 63-67.
Peelingi medyczne - cena zabiegu:
Zabieg | Cena |
---|
Peelingi medyczne | 1.000 - 4.000 zł |
Skontaktuj się z namiSkorzystaj z naszego formularza kontaktowego, jeśli masz pytania, potrzebujesz umówić wizytę, konsultacji, zarejestrować zabieg po konsultacji, lub potrzebujesz naszej pomocy po zabiegu.