Zabieg, który pozwoli odbudować krocze po porodzie
Często używanym i prostszym określeniem opisującym ten zabieg jest plastyka krocza. Ma ona na celu odbudowę struktury krocza, które mogło ulec deformacjom czy uszkodzeniom w związku z postępującym procesem starzenia się, okołoporodowo czy wskutek urazów mechanicznych o innym charakterze. Bardzo często perineoplastykę wykonuje się jednocześnie z plastyką pochwy, czyli waginoplastyką. W ten sposób podczas jednego zabiegu przeprowadzana jest plastyka krocza i pochwy, co znacząco poprawia nie tylko estetykę miejsc intymnych, ale ma także wpływ na zdrowie pacjentki i jej życie seksualne.
Plastyka krocza po porodzie wykonywana jest nie tylko u Pań, u których doszło do pęknięcia krocza czy innych powikłań, ale również u kobiet, które po urodzeniu dziecka nie są zadowolone z wyglądu swoich intymnych. Plastyka krocza bywa również wykonywana w związku z nawracającymi infekcjami okolic intymnych, których przyczyną są nieprawidłowości w budowie krocza. Jednoczesna plastyka przedniej i tylnej ściany pochwy i krocza jest także przeprowadzana u Pań, u których po porodzie doszło do zwiotczenia i rozluźnienia ścian pochwy, co negatywnie przekłada się na ich życie seksualne.
Sama perineoplastyka (jako izolowany zabieg, bez jednoczesnej poporodowej plastyki pochwy) wykonywana jest w znieczuleniu dożylnym. Podczas zabiegu wycinane są zniekształcone tkanki przedsionka pochwy oraz krocza, a te pozostałe zostają zszyte, aby zbliżyć mięśnie okalające wejście do pochwy. Do operacji plastyki wejścia do pochwy wykorzystuje się wchłanialne szwy, których nie trzeba usuwać. Perineoplastyka umożliwia uzyskanie satysfakcjonujących efektów funkcjonalnych oraz wizualnych. Blizna po wygojeniu miejsca zabiegowego pozostaje praktycznie niewidoczna. Plastyka krocza trwa zwykle około godziny, natomiast w przypadku zabiegów łączonych ten czas się wydłuża.
Plastyka tylnej ściany pochwy i krocza, jak i sama perineoplastyka nie jest wykonywana przypadku:
Konsultacja wstępna przed plastyką krocza i pochwy nie tylko służy zaplanowaniu całego zabiegu, ale także zweryfikowaniu stanu zdrowia pacjentki. Dzięki takiemu spotkaniu chirurg może dokonać kwalifikacji do poporodowej plastyki krocza.
W ciągu kilku dni po zabiegu plastyki krocza i pochwy pacjentka może wrócić do swojej codziennej aktywności zawodowej. Przez około 6 tygodni po plastyce krocza konieczne jest powstrzymanie się od aktywności seksualnej. Należy również unikać sauny czy zażywania długich i gorących kąpieli. Ważne jest szczególne dbanie o higienę okolic intymnych oraz niepodejmowanie forsownej aktywności fizycznej i wszelakich czynności wymagających np. dźwigania. Jeśli po plastyce krocza pojawiają się dolegliwości bólowe, należy przyjąć środki przeciwbólowe przepisane przez lekarza. Końcowe efekty operacji plastycznej krocza widoczne są po całkowitym wygojeniu (do dwóch miesięcy po zabiegu).
Perineoplastyka – cena
W zakładce cennik na naszej stronie internetowej znajdziesz informację, jaki jest orientacyjny koszt plastyki krocza. Cena ostateczna potwierdzana jest podczas konsultacji zabiegowej, po zapoznaniu się z przypadkiem i ustalenia planu postępowania terapeutycznego.
Bibliografia: Koźlik, R. Vagino- i perineoplastyka. [w:] Uchman-Musielak, M. (red.) Ginekologia plastyczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 2016, s. 62-65. Kłudka-Sternik, M., Paszkowski, T. Ginekologia estetyczna - teraźniejszość i przyszłość. Forum Położnictwa i Ginekologii. Dostęp: 28.02.2024.
Zabieg | Cena |
---|---|
Perineoplastyka | 6.000 zł |
Skorzystaj z naszego formularza kontaktowego, jeśli masz pytania, potrzebujesz umówić wizytę, konsultacji, zarejestrować zabieg po konsultacji, lub potrzebujesz naszej pomocy po zabiegu.
Kreuj swoje naturalne piękno razem z nami
© Gumkowski 2024