Zabiegi, które umożliwiają leczenie stulejki u dzieci i dorosłych
Stulejka jest zwężeniem ujścia napletka i wiąże się z niemożnością odprowadzenia napletka do rowka zażołędnego. Stulejka może mieć charakter wrodzony i lub nabyty. Ta wrodzona powinna być odprowadzalna do wieku pokwitania.
Stulejka nabyta może wynikać z/ze:
nieodpowiednio przeprowadzanych prób odprowadzania napletka w wieku dziecięcym,
skrócenia wędzidełka napletkowego,
występowania pierścienia napletka,
przewlekłego zapalenia żołędzi/napletka,
cukrzycy.
Leczenie stulejki patologicznej często wiąże się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, który pozwala skutecznie rozwiązać ten problem. Nie należy bagatelizować występowania stulejki, ponieważ może ona powodować zarówno trudności natury medycznej, jak i wpływać negatywnie na życie seksualne mężczyzny. Często stosowaną metodą leczenia stulejki jest zabieg obrzezania, choć można również wykonać plastykę napletka.
zakażenia układu moczowego, które mają charakter nawracający,
problemy z mikcją (oddawaniem moczu),
zapalenie napletka i żołędzi,
niska satysfakcja z życia seksualnego wynikająca z obecności stulejki,
nieskuteczność leczenia zachowawczego.
Są dwa typy leczenia operacyjnego, które stosuje się w leczeniu stulejki: plastyka napletka oraz obrzezanie.
Obrzezanie ze względu na lokalizację cięcia dzieli się na typ:
Natomiast zależnie od ilości usuwanego napletka dzielimy je na:
W przypadku zabiegu plastyki napletka usuwa się jego część lub wykonuje nacięcie grzbietowej części napletka. W trakcie operacji w razie potrzeby można przeprowadzić podcięcie wędzidełka prącia, a jeśli zajdzie taka potrzeba, specjalista wykonuje także plastykę kanału napletka. Zabieg chirurgicznego leczenia stulejki u dziecka wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, czasami w znieczuleniu ogólnym. Natomiast operacyjnego zaopatrzenia stulejki u dorosłych dokonuje się w znieczuleniu miejscowym. Do szycia wykorzystywane są szwy wchłanialne, które ulegają rozpuszczeniu zwykle w przeciągu kilku, kilkunastu dni po zabiegu. Leczenie stulejki poprzez plastykę napletka obarczone jest jednak ryzykiem nawrotu problemu.
Obrzezanie wiąże się z usunięciem napletka w stopniu częściowym lub znacznym. Przebieg zabiegu zależy od rodzaju wykonywanego obrzezania i wybranej techniki. W przypadku sleeve resection nacięcie wykonywane jest okrężnie, usuwany jest nadmiar skóry a brzegi rany zszywane.Dorsal slit natomiast wiąże się z wykonaniem nacięcia grzbietowego napletka. Obrzezanie wykonuje się również z użyciem specjalistycznych zacisków - staplerów.
Istnieje kilka rodzajów leczenia operacyjnego stulejki. Wybór metody zabiegowej zależny jest od stanu zdrowia i potrzeb pacjenta, a często również uwarunkowań kulturowych. Leczenie stulejki poprzez obrzezanie jest rekomendowane przez Europejskie Towarzystwo Urologii Dziecięcej w sytuacji, gdy u pacjenta współistnieją wady w budowie dróg moczowych, ponieważ zabieg obrzezania obniża ryzyko zakażeń układu moczowego o charakterze nawracającym.
Przeciwwskazania do leczenia stulejki metodą chirurgiczną obejmują:
niektóre wady wrodzone prącia (np. spodziectwo),
ostra miejscowa infekcja – należy ją wyleczyć i wówczas zgłosić się na zabieg leczący stulejkę,
aktywne choroby nowotworowe i stosowanie radio- oraz chemioterapii,
choroby układowe,
zły ogólny stan zdrowia,
zaburzenia krzepnięcia krwi.
Przed zabiegiem specjalista zbiera dokładny wywiad zdrowotny, aby ustalić ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu leczącego stulejkę. To ważne dla Twojego stanu zdrowia, dlatego poinformuj lekarza o wszystkich swoich chorobach czy złym samopoczuciu.
Po zabiegu na stulejkę u dziecka oraz dorosłego może pojawić się ból o umiarkowanym natężeniu. Gdy zachodzi potrzeba przyjęcia środka przeciwbólowego, należy wybrać lek bez pochodnych kwasu acetylosalicylowego, które nasilałyby krwawienie. Stosunki płciowe można zacząć podejmować po całkowitym zagojeniu się ran. Przez kilka tygodni po zabiegu odczuwalny jest dyskomfort, który z biegiem czasu będzie zanikał. W czasie rekonwalescencji należy również zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej. Dla uzyskania pozytywnych efektów leczenia stulejki niezbędne jest terminowe zgłaszanie się na wizyty po zabiegu, podczas których chirurg może skontrolować prawidłowość procesu rekonwalescencji.
Bibliografia: Raban, M. i wsp. Stulejka – jeszcze fizjologia czy już patologia? Journal of Education, Health and Sport. 2017;7(7):605-613. Malczyk, Ż. i wsp. Postępowanie ze stulejką u chłopców. Pediatria Polska 2014, nr 89, s. 361-365. Piasecki, M. Stulejka – rozpoznanie i leczenie. Dostęp: 28.01.2024 https://www.mp.pl/pacjent/urologia/325103,stulejka-rozpoznanie-i-leczenie
Zabieg | Cena |
---|---|
Leczenie stulejki | 2.000 - 3.000 zł |
Skorzystaj z naszego formularza kontaktowego, jeśli masz pytania, potrzebujesz umówić wizytę, konsultacji, zarejestrować zabieg po konsultacji, lub potrzebujesz naszej pomocy po zabiegu.
Kreuj swoje naturalne piękno razem z nami
© Gumkowski 2024