
Radiofrekwencja monopolarna pieczątkowa
Nieinwazyjny sposób na odmłodzenie twarzy oraz napinanie i regenerację skóry całego ciała
Odzyskaj komfort życia i dawny wygląd za sprawą operacji rekonstrukcji piersi.
Nowotwory piersi, wciąż wykrywane na późnych etapach ich rozwoju, są główną przyczyną amputacji piersi. Chirurgia rekonstrukcyjna piersi umożliwia ich odtworzenie i tym samym przywrócenie pacjentkom dawnego wyglądu.
Zależnie od przypadku, przywracanie piersi po raku może nastąpić jakiś czas po zabiegu mastektomii lub w połączeniu z nią. Jednoczesna mastektomia z rekonstrukcją polega na usunięciu gruczołu piersiowego i pozostawieniu skóry, otoczki sutkowej i brodawki. W miejsce usuniętych tkanek wszczepiany jest ekspander lub proteza.
Do rekonstrukcji piersi wykorzystuje się także własne tkanki pacjenta, np. tkankę tłuszczową, co pozwala na uzyskanie bardzo naturalnego efektu.
Plastyka rekonstrukcyjna piersi – kiedy jest wykonywana? Operacja rekonstrukcji piersi jest wykonywana przede wszystkim u kobiet, które w trakcie leczenia onkologicznego przeszły mastektomię, czyli zabieg chirurgicznego usunięcia piersi.
Na plastykę rekonstrukcyjną piersi zgłaszają się także pacjentki, które przez genetyczne obciążenie nowotworem, zdecydowały się na profilaktyczną mastektomię.
Zabieg umożliwia również przywrócenie kształtu piersi u kobiet z wrodzonymi deformacjami, asymetrią lub po urazach piersi.
W chirurgii rekonstrukcyjnej piersi zadaniem specjalisty jest dobranie rozwiązania do konkretnego przypadku pacjenta. Do odbudowy piersi wykorzystywane są ekspandery tkankowe wymieniane na implanty piersiowe, ekspanderoprotezy czy własne tkanki pacjenta. Rekonstrukcję piersi po mastektomii można wykonać także metodami łączonymi.
Istnieje kilka różnych metod, które pozwalają na odbudowę piersi po mastektomii. Ostateczny wybór tej metody zależy od stopnia zaawansowania nowotworu, budowy ciała pacjentki i jej ogólnego stanu zdrowia, a także dotychczasowego i planowanego leczenia. Celem jest nie tylko skuteczna odbudowa piersi po mastektomii, ale także uzyskanie jak najbardziej naturalnego efektu.
Najbardziej naturalny efekt uzyskujemy podczas rekonstrukcji piersi z użyciem tkanki tłuszczowej pacjentki. W przypadku zbyt małej ilości skóry rozciągamy ją za pomocą expanderów zewnętrznych lub wewnętrznych. Metodę tę można łączyć z innymi zabiegami lub wykonać jako pojedynczą procedurę.
Podczas zabiegu specjalista przy pomocy kaniuli pobiera odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej z okolic tułowia lub kończyn dolnych. Przygotowaną tkankę tłuszczową wprowadza w wybrany obszar przy pomocy cienkiej kaniuli za pomocą specjalnych systemów do przeszczepów.
Plastyka rekonstrukcyjna piersi z użyciem tej metody nie zostawia śladów na skórze. Zabieg z użyciem tkanki tłuszczowej pacjentki zapewnia naturalny efekt, umożliwia wypełnienie nierówności, zwiększenie objętości i przywrócenie naturalnego kształtu piersi. Wykorzystanie własnej tkanki pacjenta w chirurgii rekonstrukcyjnej piersi wiąże się także z brakiem ryzyka odrzucenia tego naturalnego wypełniacza, brakiem alergii czy odczynów oraz wysokim bezpieczeństwem operacji.
W porównaniu do innych metod rekonwalescencja po zabiegu rekonstrukcji piersi własną tkanką tłuszczową jest krótsza. Dodatkowo nowoczesne metody pozyskiwania gotowej do przeszczepu tkanki tłuszczowej wraz z doświadczeniem chirurga umożliwiają uzyskanie wieloletniego efektu kosmetycznego.
Rekonstrukcja piersi po mastektomii z użyciem ekspandera wewnętrznego wprowadzanego pod mięsień piersiowy przebiega dwuetapowo. Początkowo tkanki są stopniowo rozciągane przez ekspander z wbudowaną zastawką przy pomocy regularnych dopełnień solą fizjologiczną. Następnie, po uzyskaniu oczekiwanej wielkości piersi, specjalista usuwa ekspander i w to miejsce przeszczepia własną tkankę tłuszczową pacjenta lub umieszcza implant. Przywracanie piersi po raku tą metodą w połączeniu z przeszczepem tkanki tłuszczowej (lipofillingiem) pozwala uzyskać naturalny kształt i wygląd piersi.
Do rekonstrukcji piersi wykorzystywane są również zewnętrzne ekspandery tkankowe, których celem jest rozciągnięcie skóry i tkanek, aby stworzyć miejsce do przeszczepu tkanki tłuszczowej. Taki zewnętrzny ekspander przypomina biustonosz i działa za sprawą wykorzystania w nim podciśnienia. Rekonstrukcja piersi po mastektomii z użyciem zewnętrznych ekspanderów nie wymaga operacji.
Zabieg rekonstrukcji piersi ekspanderoprotezą jest jednoetapowy. W trakcie operacji specjalista wszczepia specjalny dwuczęściowy implant (zwany właśnie ekspanderoprotezą), który rozciąga tkanki podobnie jak ekspander i jednocześnie pełni funkcję implantu piersiowego. Rekonstrukcja piersi z wykorzystaniem ekspanderoprotezy może zostać uzupełniona o przeszczep własnej tkanki tłuszczowej czy rekonstrukcję zespołu brodawka-otoczka.
Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Podczas konsultacji przed operacją rekonstrukcji piersi przekaż specjaliście wszystkie informacje dotyczące Twojego stanu zdrowia.
Lista przeciwwskazań do operacji rekonstrukcji piersi obejmuje:
Niektóre wymienione czynniki są przeciwwskazaniami względnymi, czyli nie wykluczają wykonania rekonstrukcji piersi. Z tego powodu tak ważna jest konsultacja ze specjalistą – to on oceni Twój stan zdrowia i zdecyduje o kwalifikacji do zabiegu odbudowy piersi po mastektomii.
Zgłaszając się na rekonstrukcję piersi po mastektomii, miej ze sobą aktualne badania radiologiczne, dokumentację leczenia onkologicznego oraz wnioski z konsultacji z Twoim onkologiem prowadzącym. Zabierz również RTG klatki piersiowej oraz wyniki badań laboratoryjnych, które zleci chirurg przed operacją.
Czas rekonwalescencji po operacji rekonstrukcji piersi zależy od metody zabiegu i wynosi zwykle 6-8 tygodni. W przypadku plastyki rekonstrukcyjnej piersi z wykorzystaniem tkanki tłuszczowej ten okres jest krótszy, co dla wielu pacjentek może mieć znaczenie i przemawiać właśnie za tą metodą.
Przez 3-6 miesięcy po zabiegu, ze względu na nadmierną wrażliwość skóry na promienie słoneczne, nie należy się opalać. W pierwszych tygodniach po odbudowie piersi po mastektomii wskazane jest prowadzenie oszczędzającego trybu życia.
Bibliografia Jundziłł, A. Poonkologiczna rekonstrukcja piersi [w:] Witmanowski, H., Jundziłł, A. (red). Chirurgia plastyczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Wydanie I, Warszawa 2019, s. 163-166. Kurzyńska, E. Zabieg mastektomii i rekonstrukcji piersi podczas jednej operacji. Dostęp: 27.09.2023 https://pulsmedycyny.pl/zabieg-mastektomii-i-rekonstrukcji-piersi-podczas-jednej-operacji-940841 Poradnik pacjentki. Rekonstrukcje piersi. Klinika Chirurgii Plastycznej UCK w Gdańsku. Gdańsk 2022. Link do źródła: https://uck.pl/content/download/informator-cz-I---www.pdf. Żeruń, A., Piątek, T. Wiedza studentów na temat mastektomii i wybranych metod rekonstrukcji piersi u pacjentek po mastektomii. Pielęgniarstwo Polskie 2020, nr 4, t. 78, s. 225-230.
Zabieg | Cena |
---|---|
Rekonstrukcja piersi po mastektomii | 17.000 - 22.000 zł |
Skorzystaj z naszego formularza kontaktowego, jeśli masz pytania, potrzebujesz umówić wizytę lub konsultacje.
Nieinwazyjny sposób na odmłodzenie twarzy oraz napinanie i regenerację skóry całego ciała
Poznaj LASER PicoPlus - nowoczesne narzędzie w medycynie estetycznej, które oferuje precyzyjne i skuteczne zabiegi. Dowiedz się, jak technologia PicoPlus może przemienić Twoją skórę i rozwiązać wiele problemów estetycznych.
Laser frakcyjny CO2 firmy LUTRONIC to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie tego typu laserów na świecie, o wielu możliwościach działania
Kreuj swoje naturalne piękno razem z nami
© Gumkowski 2024