Pożegnaj kompleksy i nadaj twarzy nowy wygląd. Dowiedz się, jakie metody korekty pomogą Ci osiągnąć proporcjonalny i estetyczny wygląd
Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii dziecięcej jest otoplastyka, czyli korekcja odstających uszu. Operacja umożliwia uzyskanie prawidłowego wyglądu ucha, jego odpowiedniego kształtu czy proporcji. Plastyka uszu umożliwia nie tylko poprawę defektów wrodzonych czy tych ujawniających się w wieku rozwojowym, ale także powstających na skutek wypadku czy urazu. Jednak operacje uszu są wykonywane nie tylko u dzieci. Odstające czy zbyt duże uszy to również kompleks wielu dorosłych, którzy często dopiero jako dojrzałe osoby, decydują się na korekcję uszu.
Odległość obrąbka ucha od czaszki jest prawidłowa, kiedy wynosi między 16 a 20 milimetrów. Gdy jest ona większa, zauważalne staje się odstawanie uszu, co znacząco wpływa na ogólny wygląd twarzy. Odstawanie uszu bywa źródłem kompleksów, złego samopoczucia czy niskiej samooceny dziecka lub osoby dorosłej, a otoplastyka jest sposobem na rozwiązanie tych problemów.
Korekcję i plastykę uszu wykonuje się również w przypadku:
Nie da się ukryć, że wszelkie nieprawidłowości w budowie ucha bywają przyczyną drwin czy nieprzyjemnych komentarzy rówieśników. To natomiast wpływa na samoocenę dziecka, dlatego zdarza się, że rodzice decydują się na wczesne wykonanie operacji odstających uszu.
Często jednak na zabieg zgłaszają się osoby dorosłe, które na pewnym etapie swojego życia, chcą pozbyć się kompleksów i poprawić swój wygląd. Wiek pacjenta nie ma tu znaczenia - zabieg korekcji i plastyki uszu pozwala na skutecznie rozwiązanie problemu zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Operacja nie tylko poprawia wygląd, ale wpływa również na samopoczucia pacjenta i często pozwala mu odzyskać pewność siebie.
Korekcja uszu trwa zazwyczaj około godziny. Sam przebieg operacji plastycznej uszu zależy od tego, z jakim problemem mierzy się pacjent. Czasem konieczne jest wykorzystanie różnych technik operacyjnych, aby uzyskać pożądany efekt.
Chirurg wykonuje cięcie na tylnej lub przedniej powierzchni małżowiny usznej. Potem nacina i/lub ścieńcza chrząstkę w miejscu jej wygięcia lub załamania - miejsce to zostaje wyznaczone przed operacją odstających uszu. Następnie specjalista zakłada szwy i dopasowany opatrunek.
W przypadku plastyki uszu polegającej na korekcji zbyt dużej muszli, wykonuje się przyszycie muszli do wyrostka sutkowatego lub zmniejszenie poprzez wycięcie i założenie szwów materacowych.
Zdarza się, że dziecko rodzi się z niedorozwojem małżowiny usznej. Tego typu zniekształcenie może mieć różne nasilenie – od zupełnego braku małżowiny aż do jej odstawania. Takie przypadki wymagają od kilku etapów rekonstrukcji: dwóch, gdy wykorzystywana jest metoda Nagaty i do 3-4 przy metodzie Brenta. Chrząstka do operacji uszu jest pozyskiwana z żebra, a następnie jest modelowana tak, aby swoim kształtem przypominała ucho. Kolejne etapy obejmują wszczepienie tej chrząstki pod skórę, oddzielenie jej od czaszki, podparcie i ostatecznie uzupełnienie ubytków poprzez przeszczep skóry. Z podobnych metod korzysta się przy operacjach plastycznych uszu, które są wykonywane w związku z pourazowymi amputacjami. Jednocześnie, o ile jest to możliwe, chirurg do rekonstrukcji wykorzystuje wówczas uratowaną chrząstkę.
Ucho noworodka jest bardzo podatne na modelowanie. Z tego powodu u najmłodszych możliwa jest nieoperacyjna korekta odstających uszu. Specjalista modeluje je przy użyciu opaski uciskowej oraz specjalnych mas plastycznych.
Operacja odstających uszu nie należy do bardzo obciążających zabiegów, jednak wciąż jest interwencją medyczną. Przeciwwskazaniami do wykonania korekcji uszu są:
O tym, czy możesz wykonać plastykę uszu, decyduje lekarz w trakcie konsultacji. Poinformuj go szczegółowo o swoim stanie zdrowia.
Konsultacja przed operacją plastyczną uszu uwzględnia wykonanie pomiarów oraz dokumentacji fotograficznej, która ułatwi ocenę efektów wykonanego zabiegu. Wspomniane już efekty korekcji uszu w dużej mierze są zależne od umiejętności chirurga oraz jego dokładności w trakcie zabiegu.
Przed zabiegiem niezbędne jest także wykonanie badań zleconych przez specjalistę.
Początkowo po plastyce i korekcji odstających uszu pacjent doświadcza bólu, który wymaga przyjmowania doustnych środków przeciwbólowych. W pierwszym tygodniu po operacji uszu nie należy myć głowy.
Przez pierwsze cztery tygodnie wymagane jest całodzienne noszenie specjalnej opaski uciskowej na uszy, a później wyłącznie na noc. Po otoplastyce przez około pół roku należy nosić tę opaskę podczas uprawiania sportów. Trzeba także unikać sytuacji, które mogą prowadzić do urazu uszu.
Bibliografia Witmanowski, H. Otoplastyka – korekcyjna plastyka ucha. [w:] Przylipak, A. (red). Medycyna estetyczna. PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2017, s. 156-163. Witmanowski, H. Korekta odstających uszu (otoplastyka) [w:] Witmanowski, H., Jundziłł, A. (red.) Chirurgia plastyczna. PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2019, s. 121-124.
Zabieg | Cena: |
---|---|
Korekcja odstających uszu | 6.000 - 8.000zł |
Zmniejszenie uszu | 6.000 - 8.000zł |
Skorzystaj z naszego formularza kontaktowego, jeśli masz pytania, potrzebujesz umówić wizytę lub konsultacje.
Kreuj swoje naturalne piękno razem z nami
© Gumkowski 2024