Pozbądź się kompleksów i w krótkim czasie przywróć dobre samopoczucie
Ginekomastia u mężczyzn jest łagodnym rozrostem tkanki gruczołowej sutka. Jak dochodzi do tego rozrostu? To głównie efekt zaburzonej równowagi hormonalnej i zwiększonej aktywności estrogenów, obniżonej aktywności testosteronu lub przyjmowania niektórych leków. Ginekomastia u mężczyzn częściej pojawia się w grupie pacjentów z otyłością oraz tych, u których w rodzinie pojawiały się już jej przypadki.
Dodatkowo ginekomastia gruczołowa może być efektem nadmiernego spożycia alkoholu, przyjmowania substancji psychoaktywnych (w tym marihuany), leków (przeciwlękowe diazepamy, leki przeciwgrzybiczne) oraz niektórych suplementów ziołowych, zwłaszcza tych zawierających fitoestrogeny. Statystyki wskazują na to, że nawet 30% mężczyzn w populacji boryka się z tym problemem.
Na samym początku istotne jest rozpoznanie czy u pacjenta rzeczywiście występuje ginekomastia prawdziwa, czy jest to pseudoginekomastia (określana także jako ginekomastia tłuszczowa, rzekoma lub lipomastia) a może ginekomastia mieszana. Co to konkretnie oznacza?
W pseudoginekomastii dochodzi wyłącznie do rozrostu tkanki tłuszczowej w okolicy zabrodawkowej, bez rozrostu tkanki gruczołowej. Pierś jest wówczas miękka, bez wyczuwalnych tkanek o wzmożonej spoistości.
Ginekomastia prawdziwa zazwyczaj występuje obustronnie, choć może być też niesymetryczna i obejmować tylko jedną stronę. U osób z ginekomastią badanie palpacyjne wykazuje występowanie przesuwalnego fragmentu tkanki, który jest obecny centralnie pod otoczką brodawki sutkowej. W przeciwieństwie do zmian o charakterze nowotworowym (raka sutka) ta tkanka nie jest bardzo twarda i pozostaje ruchoma względem skóry i okolicznych tkanek. Czasem u mężczyzn z ginekomastią pojawia się również mastodynia, czyli ból i obrzmienie piersi.
Z ginekomastią mieszaną mamy natomiast do czynienia, gdy jednocześnie dochodzi do rozrostu tkanki tłuszczowej oraz tkanki gruczołowej.
Postępowanie terapeutyczne w przypadku ginekomastii zawsze jest dopasowywane do konkretnego pacjenta. W przypadku powiązania ginekomastii z przyjmowanymi lekami czy suplementami należy je odstawić. Konieczne jest również leczenie chorób, które występują u podłoża ginekomastii. Jak się jej jednak pozbyć, jeśli to nie jest żaden z tych wymienionych przypadków?
Przy przetrwałej ginekomastii, występowaniu trudności natury psychicznej czy bólu, a także w każdym przypadku, kiedy pacjent jest zdecydowany na terapię, można zastosować chirurgiczne leczenie ginekomastii. Warto wiedzieć o tym, że mężczyźni z problemem ginekomastii często borykają się z obniżoną samooceną i mogą unikać kontaktów społecznych, co negatywnie wpływa na ich życie. Z tego powodu ginekomastia nie powinna być bagatelizowana, zwłaszcza że w gabinecie chirurga można szybko rozwiązać ten problem. Badania przeprowadzone wśród pacjentów po operacji ginekomastii jasno wskazują, że ponad 96% z nich dzięki zabiegowi odzyskało pewność siebie.
Operacja ginekomastii prawdziwej (właściwej, gruczołowej) jest standardowym postępowaniem, które obejmuje usunięcie przerośniętej tkanki gruczołowej (dostęp okołobrodawkowy lub poprzez brodawkę). U mężczyzn, u których dodatkowo pojawia się także nadmiar tkanki tłuszczowej, usuwanie tkanki gruczołowej łączy się z liposukcją lub lipolizą laserową.
W ginekomastii tłuszczowej (pseudoginekomastii), gdy nie dochodzi do rozrostu tkanki gruczołowej, wystarczająca może być sama liposukcja lub lipoliza laserowa. Druga ze wskazanych metod polega na rozpuszczeniu nadmiaru tkanki tłuszczowej wiązką laserową a następnie jej odsysaniu z piersi przy pomocy cienkiej kaniuli. Zabieg zmniejsza piersi, poprawia ich wygląd oraz kształt, a blizny po nim są niewidoczne.
W ginekomastii problemem jest również wiotka i nadmiernie rozciągnięta skóra, która pozostaje po usunięciu tkanki piersiowej. Za sprawą plazmy, czyli techniki elektrochirurgicznej, możliwe jest obkurczanie powierzchni skóry po liposukcji i tym samym zwiększenie napięcia tkanek miękkich oraz poprawienie jakości skóry.
Technika plazmy polega na modelowaniu/cięciu tkanki wysoką temperaturą przy obecności osłony gazu szlachetnego, np. argonu. Użycie tej metody pozwala skutecznie poprawić wygląd skóry po operacji ginekomastii bez potrzeby jej wycinania.
Wykorzystanie podczas zabiegu techniki plazmy pozytywnie wpływa na stan skóry, natomiast tkanki położone głębiej można już usunąć poprzez liposukcję oraz chirurgiczne wycięcie gruczołu. Dobór metody postępowania zawsze zależy od konkretnego przypadku. Każdą z nich można wykorzystać do usuwania ginekomastii pojedynczo lub w połączeniu.
Leczenie chirurgiczne jest nie tylko skutecznym sposobem na usuwanie ginekomastii, ale także jest dobrze tolerowane przez pacjentów. Cięcia są wykonywane przez chirurga w takich miejscach, by blizna po operacji ginekomastii pozostawała jak najmniej widoczna.
Przeciwwskazania do operacji ginekomastii obejmują:
Konsultacja wstępna jest ważna nie tylko ze względu na potrzebę zaplanowania zabiegu, ale także wykluczenia przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. W trosce o bezpieczeństwo poinformuj lekarza o wszystkich swoich problemach zdrowotnych.
Przed zabiegiem usuwania ginekomastii przede wszystkim musisz wykonać zlecone przez specjalistę badania. Ich wyniki prześlij jak najszybciej do lekarza drogą mailową, a oryginały zabierz ze sobą do kliniki w dzień zabiegu. Około 14 dni przed zabiegiem nie należy również przyjmować leków zawierających kwas acetylosalicylowy. U palaczy regeneracja po operacjach zachodzi zdecydowanie wolniej, dlatego przed zabiegiem zminimalizuj ilość wypalanych papierosów, a najlepiej całkowicie rzuć palenie.
Operacja ginekomastii wiąże się z koniecznością noszenia przez kilka tygodni po zabiegu odpowiedniego stroju uciskowego. W tym czasie zrezygnuj również z aktywności fizycznej oraz wszelakiego dźwigania, a także sauny oraz opalania.
Bibliografia: Johnson, R.E., Murad, M.H. Ginekomastia: patofizjologia, diagnostyka i leczenie. Czajka-Oraniec, I. (tłum.). Medycyna po Dyplomie 2010, t. 19, nr 6, s. 32–39. Galicka, E. Ginekomastia – korekta piersi u mężczyzn. [w:] Przylipiak, A. (red) Podstawy Medycyny Estetycznej. Białystok 2014, s. 97. Galicka, E. Ginekomastia – możliwości terapeutyczne. [w:] Przylipiak, A. (red), Medycyna Estetyczna. PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2017, s. 322-331. Zalewska, E., Gnacińska-Szymańska, M., Obołończyk, Ł., Sworczak, K. Ginekomastia u młodych mężczyzn - przypadek kliniczny. Forum Medycyny Rodzinnej 2019, vol 13, no 6, 300–304.
Zabieg | Cena |
---|---|
Ginekomastia | 8.000 - 18.000 zł |
Skorzystaj z naszego formularza kontaktowego, jeśli masz pytania, potrzebujesz umówić wizytę lub konsultacje.
Kreuj swoje naturalne piękno razem z nami
© Gumkowski 2024